Napsali o 108 Palms Beach Resort na Srí Lance

Srí Lanka - 108 Palms Beach resort

Array

SRÍ LANKA – ASIJSKÝ ZÁZRAK

Podbízivé pláže a lákavé vodní sporty, úchvatná krajina a okouzlující vodní laguny, úrodná půda, různé druhy pralesů, impozantní hory, hojné řeky a vodopády a pestrý život divoké přírody – většina druhů zde žije trvale – unikátní ekosystém, fascinující dědictví starověkých kultur a měst, pestrobarevné kulturní zážitky od uměleckých předmětů až po úchvatné festivaly, dále lidé různých etnik, kultur a náboženského vyznání, kteří jsou okouzlující a pohostinní.

Současnou turisticky velmi vyhledávanou službou jsou Ayurvédské lázně a další služby a i proto se Srí Lanka stává jednou z nejvíce vyhledávaných destinací pro uzavření sňatku a prožití líbánek.

A není se čemu divit Srí Lanka je asijským zázrakem.

Od Gondwalandu dále

Začalo to už na počátku věků. Před sto šedesáti šesti milióny let, byla Srí Lanka mnohem jižněji než je teď. Byla spojena s Indií a Madagaskarem přímo uprostřed kontinentu, který se nazýval Gondwaland. Indie a Srí Lanka se stále spojeny nechaly unášet severně, až se jejich velký kus připojil k Asii a tak vznikly Himaláje. Později se vápencové přemostění, které pojilo Srí Lanku a Asii oddělilo a vznikl rozestup 30km.

Perla, slza, mango
A tak se narodil ostrov se svým typickým tvarem, popisovaným jako „perla na náhrdelníku Indie“, přirovnávaný k slze, mangu nebo hrušce. Všechna tato přirovnání jsou mnohem lépe uchopitelná při pohledu shora, z Vesmíru. Další připodobnění jsou jednodušší, pokud si představíme různé části ostrova zvlášť. Manna vypadá jako dinosauří dráp a severní poloostrov vypadá jako hlava dugonga, ohrožený druh, který obývá tyto vody.

Doba kamenná

Lidská historie na tomto ostrově sahá až do doby kamenné – což je přibližně nějakých 125.000 před Kristem. Artefakty, které se zde našly včetně kamenných nástrojů jsou tisíce let staré. Před 15 tisíci lety zde na náhorních plošinách pěstovali ječmen a pšenici. První lidé, kteří sem přišli, osídlili pobřeží, planiny i hory. Nejstarší stopy moderního člověka v Asii, Balanghodský člověk, byly objeveny v jeskyních, v rannější evidenci v době železné, což se datuje do 3. století před Kristem.

3. století před Kristem bylo stěžejní, protože vznikl Buddhismus, který je základem civilizace, která tu posléze vznikla. Legenda praví, ze v 6. století před Kristem jistý Princ Vijaya byl vyhnán ze svého království v Indii a připlul na Srí Lanku, stal se zde prvním králem a zavedl Sinhalese závody. První Sinhalesské království bylo vybudováno kolem města Anuradhapura ve 3. století před Kristem. Mezi 5. a 14. stoletím našeho letopočtu vytlačili invaze z jižní Indie hlavní město do odlehlejších míst, předtím, než se jím stalo Kandy. V letech 1505 až 1948 byl ostrov okupován a kolonizován Portugalci, Holanďany a Brity. Od roku 1978 je Srí Lanka demokratickou socialistickou republikou.

Lidé

Srí Lanka je zemí mnoha etnik, mnoha náboženství a mnoha kultur. Je to díky vlnám přistěhovalců z různým míst. Hlavní etnickou skupinou současnosti jsou Sinhalese a Kamilci. Potom jsou to Muslimové, Malajci a Číňani.

Bez ohledu na to jaké je jejich sociální postavení, jsou lidé na Srí Lance velmi otevření a přátelští. Což se odráží v jejich stále se usmívajících tvářích, s radostí pomohou všem, kteří nejsou obeznámeni se zdejším životem. Zjistíte, že Srí Lančané jsou velmi okouzlující a pohostinní lidé.

Pláže a podmořský život

Srí Lanka je požehnaná 1.330km pobřeží s plážemi – rovnými a nebo plnými zátočin, charakteristickými svým stříbřitě bílým pískem a kokosovými palmami poskytujícími stín.
Na západě leží Negombo, Mount Lavinia, Bentota a Hikkaduwa, na jižním pobřeží Unawatuna, která byla na Discovery Channel zvolena jednou z deseti nejkrásnějších pláží na světě, Weligama, Mirissa a Tangalle, na severo-západním pobřeží Nilaveli, Passekudah, Kalkudah a Arugam Bay, která je na seznamu 10 nejvyhledávanějších míst na světě pro surfování. Bonusem je klima, protože Srí Lanka je destinací, kam lze cestovat v průběhu celého roku. Přestože jí každoročně dvakrát prochází monzunové deště, pokaždé jsou na jiné straně ostrova a v jiný čas.

Klidné safírově modré vody (kromě období dešťů) Indického oceánu mají perfektní stálou teplotu 27°C. Potápění a šnorchlování je velmi populární díky rozsáhlým korálovým útesům podél ostrova. Najdete zde spousty druhů ryb, mezi kterými nechybí barakuda a žralok a 5 druhů želv. Protože byl ostrov po dlouhé roky obchodním centrem, můžeme nedaleko jeho břehů prozkoumávat vraky lodí, které se zde v těchto dobách potopily.

Vodní sporty a dobrodružné aktivity

Populární jsou zde vodní sporty v čele se surfováním – američtí a australští surfaři objevili v roce 1960 příležitosti Hikkaduwy a Arugam Bay – dále můžete provozovat wind-surfing, vodní lyžování, plachtění nebo vyzkoušet jízdu na banánu. Mimo moře můžete vyzkoušet rafting na bílé vodě na Kelani Ganze (řeka), což je strhujícím zážitkem. Také se můžete vydat na trek, lézt po horách či se projet na horském kole.

Dědictví

Na Srí Lance najdeme 7 míst světového dědictví UNESCO. Šest z nich podává svědectví o civilizacích starších než 2.000 let, zatímco tím sedmým je přírodní místo, které se chlubí nejvěšší biodiverzitou mimo Amazonský prales. Dvě z těchto míst – Anuradhapura pravděpodobně největší a nejdůležitější město v Asii a starodávné město Polonnaruwa s velikou sochou Budhy. Jetavana dagoba v Arunadhapuře (3 stol. před Kristem), která byla 120m vysoká, byla třetí největší budova na světě. Nyní je se svými 75 metry je stále největší cihlovou budovou světa.

Anuradhapura je místem Sri Maha Bodhi Bo-tree, vypěstovaným ze stromu pod kterým seděl Budha, když došel svého osvícení. Je to na světě nejstarší dokumentovaný strom. V Polonnaruwě naleznete jednu z největších kamenných knih na světě, Gal Potha („kamenná kniha“), je 8,2m dlouhá a 1,4m široká.

Nejvíce fascinující a populární ze světového dědictví je Sigiriya, nazývána osmým divem světa. Je to ohromná skála, na které jeden z králů nechal vystavět úchvatný palác. Kamenná fasáda byla pokryta smyslnými freskami nebeských dívek, a je to popisováno jako největší obrazová galerie na světě. Některé fresky se stále dochovaly, také zde najdete pozoruhodné komplexy vodních zahrad, což dokazuje sofistikovanost vodovodního systému Srí Lanky.
Sigiriya stále přitahuje davy turistů a je považována za jednu z nejstarších turistických atrakcí na světě.

Dalším místem světového dědictví je Dutch Fort v Galle, který je považován za nejlépe zachovanou pevnost v jižní Asii. Se 14 masivními baštami a systémem uliček, se zachovalými holandskými bungalovy je jednou z nejunikátnější atrakcí na Srí Lance.
Divoká příroda

Srí Lanka je jednou z nejmenších, ale za to biologicky nejpestřejší zemí Asie. Ve skutečnosti je země na seznamu Conservation International jako jedna ze 34 „biodiverzitně nejlákavějších“ míst na světě. Například Sinharaja Forest Reserve je v zemi posledním místem s původním deštným pralesem a je sedmým místem chráněným UNESCEM.

Díky buddhistickému vlivu je na Srí Lance chována úcta ke všemu živému. Udawattakelle a Kandy jsou pravděpodobně nejstaršími chráněnými divokými územími na světě. Je zde 12 národních parků a 52 chráněných krajiných oblastí, což zabírá 13% rozlohy celé Srí Lanky.

Národní park safari nabízí možnost vidět některé z 92 druhů savců na Srí Lance (16 endemických) – slony, leopardy, medvědy pyskaté, sambura, jelenovitou zvěř, cibety, obří veverky, opice, makaky, šedé langury a další.

Yala National Park je místem na světě s největší koncentrací leopardů. Uda Walawe National Park je slavný díky svým slonům.

Srí Lanka je jedním z nejlepších míst na světě, kde je možné zahlédnout modrou velrybu. Při pozorování velryb velmi často uvidíte i delfíny, které jsou pravidelnými návštěvníky při plavbách z Mirissy na jižní pobřeží. Ostrovní pláže také navštěvuje pět ze sedmi druhů želv, které zde žijí.

Ostrov je také rájem ornitologů, trvale zde žije na 233 druhů ptactva (33 endemických). Stěhovaví ptáci dokážou počet druhů zvýšit až na neuvěřitelných 482. Je zde na 171 druhů plazů (101 endemických včetně 2 druhů krokodýlů). Naštěstí je jenom 5 druhů z 83 druhů hadů smrtelně jedovatých. Na ostrově také žije 244 druhů motýlů a 120 druhů vášek.
Krásné scenérie

Se svojí biodiverzitou a různými eko-systémy je Srí Lanka číslem jedna v eco-turismu. Místa, která rozhodně stojí za to vidět jsou Sinharaja Forest Reserve a Knuckles mountain range, dále to jsou národní parky Yala, Udawalawe, Bundala, Horton Plains, Minneryia a Kaudulla a kamenné stavby Ritigala a Pidurangala.

Festivaly a slavnosti

Civilizace na Srí Lance obdařila ostrov odkazem impozantních Buddhistických, Hinduistických, Muslimských i Křesťanských slavností.

Každý úplněk je zde veřejný svátek, známý jako poya. Nejdůležitější je ten v květnu – Vesak – který připomíná Buddhovo narození, osvícení a smrt. Co určitě stojí za to vidět, jsou osvětlené pandaly (bambusová kostra), vyplněná obrazem zachycujícím úryvky z Budhova života.

Festival, který je nejvíc zaměřen pro oko turisty je Kandy Esala Perahera, který se odehrává v Kandy a trvá 10 dní na přelomu července a srpna a vrcholí na Esala Poya. Perahera znamená procesí – a to je vlastně to, co se děje, procházejí kouzelní bubeníci, tanečníci a nastrojení sloni. Důvodem celého festivalu je relikvie, která je zde nesena – posvátný Buddhův zub.

Hinduistické festivaly obsahují Thai Hongal, festival úrody, Maha Sivarathri („Velká noc Shivy“) – nejdůležitějším festivalem celého roku je Shaivites, kteří tvoří hlavní skupinu Hinduistů na Srí Lance – a Deepavali („Svátek světel“).

Nový rok se na Srí Lance slaví většinou 13. a 14, dubna, tento svátek se nevztahuje k žádnému náboženství a slaví ho zde všichni.

Mezinárodně známý svátek Galle Literary Festival se koná koncem ledna, je to čtyři dny trvající svátek, kdy jsou pozváni slavní spisovatelé, kteří zde předčítají širokému publiku.

Festivaly na plážích jsou plné hudby, vystoupení pouličních umělců, dále je zde festival draků, surfařů a další aktivity. Zkrátka magické zážitky na pláži, které pozvednou vašeho ducha a nasytí vaše oči! Přijďte, objevujte a dívejte se!

Ayurvéda

Srí Lanka je místem, kde zregenerujete nejen vaše tělo, ale i vaši Duši.
Ayurvéda je světově nejstarší holistický systém léčení, který je praktikován už řadu století. V dnešní době je velmi vyhledávaný turisty. Naštěstí je Srí Lanka specifickou destinací pro Ayurvédskou léčbu, je zde velký počet lázní, které nabízejí širokou škálu holistických procedur.

Nakupování

Komoditou, která je se Srí Lankou nejvíce spjata je čaj – abychom byli přesní, je to Ceylonský čaj. Tato země je třetí na světě ve vývozu čaje. Pokud si přejete koupit ten nejlepší čaj – ať už černý, zelený nebo bílý, navštivte čajové plantáže a podívejte se, jakým způsobem jsou lístky zpracovávány, než přijde čaj k vám domů na stůl. Stejně tak je Srí Lanka velkým pěstitelem koření jako je skořice, kardamom či hřebíček.

Je zde velká nabídka rukodělných výrobků vyrobených ze stříbra, mosazi, dřeva, kůže nebo rákosu. Na Srí Lance naleznete 45 z 80 druhů drahých kamenů – rubíny, safíry, měsíční kameny, topas, akvamaríny, ametysty a nad vším také zirkony. Pokud navštívíte největší obchodní centrum v Kolombu, které je klimatizované, dostanete se do kouzelného světa plného pestrobarevného oblečení a obuvi vyrobené na vývoz.

Svatby a líbánky
Srí Lanka se stala jedním z nejoblíbenějších míst na světě pro pořádání svatby a prožití líbánek. Stále více a více návštěvníků chce uspořádat svatbu typickým způsobem, jakým se pořádají svatby na Srí Lance. Je to magické prostředí pro veřejný slib závazku na celý život.

Napište nám

Kde nás najdete?