Napsali o 108 Palms Beach Resort na Srí Lance

Srí Lanka - 108 Palms Beach resort

Array

DIVOKÁ PŘÍRODA A DIVOKÝ ŽIVOT

 Tak jak slunce zapadá za vzdálený horizont, začínají se za křovisky vegetace vynořovat sloni a pomalu míří k třpytivým vodám jezera. Je září, období sucha se blíží ke svému konci a mnohé vodní zdroje už dávno vymizely. Minneriya tank, udržuje vodu i během suchých měsíců a nyní nechráněné koryto vody vzkvétá, a stále přitahuje stáda slonů z daleka i z okolí.

Tito mírní, charismatičtí obři se zde scházejí každým rokem ve stejný čas, jejich počet někdy překročí i 300. Vidět jich tolik najednou – jak si hrají, jedí, plavou, hledají si svého druha – je dech beroucí podívanou. Toto se děje velmi blízko centra, docela maličkého, hustě osídleného a kompaktního ostrova a je to symbolem, jak jsou sloni pro domorodé obyvatele důležití.

„Přeplněná přírodní scenérie“

Sloni mohou být jedním z nejoslavovanějších zástupců rozmanitého zvířectva na Srí Lance, ve skutečnosti však reprezentují jen jeden druh z této „přeplněné přírodní scenérie“. Například, Srí Lanka je nejlepší místo na zemi k zahlédnutí nedostižného leoparda a jediné místo, kde je tato velká kočka největším predátorem v systému – na Srí Lance je králem džungle. Je strhující pozorovat leoparda s jeho nápadnými známkami, jak je elegantní, se silným tělem a ladnými pohyby – vyzkoušejte Yala National Park v jiho-východní vyprahlé zóně.

Posledním členem „velké trojky“ na Srí Lance je medvěd pyskatý, chundelatý, nepořádný starousedlík suché zóny pralesa, jehož podlouhlý čumák a drápy jako šavle jsou ideálně vyvinuté pro vybírání termitů z jejich kupek. V květnu a červnu se vrhají na stromy – fantastický i když divný pohled! – aby se nasytili sladkými žlutými plody z palu stromu. Wasgamuwa National Park je jedním z nejlepších míst na ostrově, kde se můžete s medvědem pyskatým potkat.

„Chlupatá, šupinatá a okřídlená stvoření“

Různé pralesy na Srí Lance oplývají závratnou přehlídkou různých chlupatých, šupinatých a okřídlených stvoření. Naleznete zde 5 druhů jelenovité zvěře, začínající drobným kančilem, který je vysoký pouhých 30 cm, ale je vyzbrojen prodlouženými špičáky, až po samara – velkého majestátního tvora, jehož samci mají impozantně dlouhé paroží. Později je můžete nejlépe uvidět ve vysokém otevřeném prostoru obklopujícím Horton Plains, kde se shromažďují v podvečer, aby se nakrmili dlouhou trávou – a zároveň těžili z ochrany skupiny před číhajícími leopardy.

Cibetky, mangusty a dikobrazi jsou tři druhy malých šelem, které se toulají po zemi, zatímco ve stromech vládnou primáti. Široce rozšířený toque makak je typickou opicí – aktivní, akrobatka a trochu zlomyslná. V Polonnaruwě žijí kolem ruin starověkých chrámů a paláců, kde mláďata skotačí na tisíce let starých rozvalinách. Šedí languři – členové opičího tribunálu krále Hanumana, z hinduistické básně Ramayana, obývají suché nížiny, jsou často viděni ve velkých hloučcích, chodidla stočená k sobě, jako by překračovaly otevřenou zem, dlouhé ocasy zdvižené nahoru a s bezděčným výrazem ve tváři, jako by se na něco ptali.

Často uslyšíme pralesem ozvěnu z horního úbočí centrálních kopců, to když v brzkém ránu zaduní volání „Medvědí“ opice, což je poddruh langura s purpurovým obličejem, který získal své jméno díky své ježatosti. Loris jsou nejmenšími primáty na ostrově a jsou velmi netypičtí, tajemní, noční lovci s dlouhýma tenkýma nohama a zářivýma očima. Je to unikátní, pronikavý zvuk, který rozetne ticho tropické noci až vás zamrazí po celé páteři.

Ještě více vzbuzuje a tuhne krev v žilách při vřískotu Výra velkého, který je zde znám pod jménem ulama nebo-li „ďábelský pták“. Toto je největší a zároveň jeden z tuctu nejvzácnějších výrů na Srí Lance, je součástí komunity 482 druhů ptactva, které zde žijí trvale nebo sem přilétají jen na čas jako návštěvníci, včetně 33 endemických druhů (jako ostrov je Srí Lanka domovem mnohých druhů, které se vyvinuli v izolaci od populace na pevnině a díky tomu si vyvinuli svoje specifické charakteristiky).

Ptačí život na Srí Lance je úžasný, což je důvodem, proč se sem sjíždějí ornitologové i amatérští pozorovatelé ptáků z celého světa. Mohou zde zažít oslňující setkání s okázalým pávem, jež si vykračuje jako dvorní pán a snaží se zaujmout samičku se svými zdviženými, mihotavými ocasními péry. Nebo mohou pozorovat mořského orla s bílým břichem, který se vrhá ze svého místa na zčásti zaplaveném stromě a snáší se nad mořskou hladinou, pak se potopí, aby chytil rybu.

Horbills můžeme pozorovat jak hnízdí ve kmenech vykotlaných stromů, svá hnízda pečlivě zalepí tak, že zbude jenom malá škvírka, kterou podávají potravu svým potomkům. V Sinharaja Forest Reserve a dalších vlhkých částech pralesa najdete další hejna ptáků hledajících potravu, někteří chytají drobné brouky přímo v letu, vytahují larvy ze stromů a nebo se napájí sladkým nektarem květů.

Na malém prostoru, ostrov přímo překypuje různorodostí tvorů, které zde můžete potkat, můžete je pozorovat z pohodlného místa, nebo jak se pohybují městem.
Motýli třepotají jemně křídly, aby přitáhli pozornost ke svému pestrému zbarvení nebo jsou vybarveni naopak nenápadně, aby pozornost odvrátili. Vážky balancují na svých pevných křídlech zatímco éterické motýlice tančí mezi listy, jako malé drahokamy, trpělivě čekají na svých průsvitných blyštících sítích až se ranní rosa osuší prvním sluncem.

Podvodní svět je zde kaleidoskopickou přehlídkou

Za svěží, tropické noci se pobřeží, osvětlené světlem úplňku začíná v jedné své části pomalu chvět. Najednou se mezi zrnky písku vyloupne nejdříve první, potom druhé a za ní další a další malé tělíčko a jejich oblé krunýřky se třpytí v té noci.

Tyto tvorové jsou Kožatky velké, mořské želvy, perfektní miniaturní repliky svých rodičů. Ihned se rozběhnou po pláži směrem k oceánu. Začíná zde velká bitva o holý život. Ve chvíli, kdy doběhnou na břeh, začíná život, což je dokonalá ukázka protikladů oceánu a země, vody a země.

Ještě dále od pobřeží není různorodost druhů o nic méně mimořádná. V podmořském světě začíná kaleidoskopická přehlídka ryb a korálů. Elektrická modrá, zářivá purpurová, svítící žlutá a vše mezitím můžete nalézt v podmořských zátokách. Můžete se vydat k potopeným vrakům, které se jednou pro vždy ponořily do hlubin oceánu. Hledat poklad můžete v jakémkoliv ročním období, neboť podmínky jsou příznivé minimálně na jedné straně oceánu.
Nad mořskou hladinou velryba narušuje vodní linii, můžete ji letmo zachytit běžným pohledem nebo dlouhodobě pozorovat. Když zíráte z oka do oka takovému velkému tvorovi a vnímáte, že on vnímá vás, je to jako byste se dívali zpátky časem. Plejtvák obrovský je největším zvířetem planety, od listopadu do května je můžete vidět z jižního pobřeží Mirissy. Stejně tak keporkaka a vorvaně obrovského. Zatímco ze severo-západního pobřeží z poloostrova Kalpitiya můžete pozorovat delfíny, jak se prohánějí v průzračných vodách – a některým šťastlivcům se podaří si s nimi i zaplavat.

Od písečných dun k oblačnému pralesu, od žabího stromu ke slonovi

Malý ostrov, jednoduchého příjemného tvaru, Srí Lanka, je jako dětská pohádková knížka o stvoření, pláže lemované palmami, ve vnitrozemí husté lesy ze kterých majestátně vystupují pohoří. Monzunové větry ošlehávají tento ostrov dvakrát ročně, jejich směr a déšť, který s sebou přinášejí jsou zodpovědné za rozdělení eco-regionů, které jsou pro tento ostrov charakteristické – a pro tak kompaktní ostrov je tato různorodost naprostou samozřejmostí.

Většina z nížiny patří do suché zóny, s vysokými monzunovými stále zelenými pralesy, sestávající z klenby zelených stromů, kterými pronikají modrá oblaka nad nimi. Dvě části ostrova, jedna severo-západně v Mannaru a druhá jiho-východně v Yale, jsou klasifikovány jako suché části. A i přes nedostatek vody v těchto oblastech, poskytují tato místa útočiště překvapivě velkému počtu zvířat.

Kupodivu mezi ně patří i velcí savci na jiho-východě a mořští ptáci v obou z těchto regionů. Hejna těchto ptáků tady slídí za potravou ve slapových mělkých a slaných lagunách.

Na jiho-západě deště vyživují jedny z nejlepších tropických deštných pralesů v Asii. Bujará vegetace a luxusní růst je charakteristikou tohoto regionu, kde jsou větve obtěžkány velkými zrajícími plody, šťavnatými listy a liánami, které se proplétají ze stromu na strom.

Sinharaja Forest Reserve – patří do světového dědictví UNESCO, zahrnuje největší nížinný tropický prales ve státě a poskytuje návštěvníkům možnost výletů, obdivování motýlů, ptáků a ještěrek a kamenné vyhlídky, které nabízejí velkolepé výhledy na prales

Šplhání nahoru centrálním pohořím, s jeho úbočími, která nejsou pokrytá čajovými rostlinami a místo toho smaragdově zelenými lesy. Toto je místo s nespočtem vodopádů, ať již jednotlivých nebo kaskádovitě spadajícími do údolí. Mechy, lišejníky a kapradiny tady našly svůj domov – daří se jim tady skvěle, stejně tak dalšímu velkému množství rostlin, jež zde vesele bují, včetně orchidejí, které úplně okrádají naši fantazii svými neuvěřitelnými kreacemi.

Jedním z nejvíce pozoruhodných aspektů této biologické rozmanitosti – od písečných dun až po tropické pralesy, od žabího stromu až po slony – je fakt, že všechno zde je dostupné. Všechny ekologické zóny jsou bez hranic a divoký život je tady takovou součástí, že sem můžete zavítat kdykoliv v průběhu týdne. Je zde 12 národních parků a 52 chráněných krajinných oblastí což pokrývá 12% z celé plochy Srí Lanky. A to znamená, že návštěvníci nejsou omezeni na jedno jediné území, které by bylo přelidněné davy turistů. Pro ostrov, kterým Srí Lanka je, je její rozmanitost a bohatství, které ukrývá pravým požehnáním. Milovníci přírody si v tomto ráji přijdou opravdu na své.

Napište nám

Kde nás najdete?